Чи потрібен музей місту?
Чи потрібен музей місту?
Наша відповідь: безумовно так. Чому?
Тому, що Кароль Шимановський є геніальним композитором, і його твори щохвилинно звучать у різних місцях земної кулі.
Тому, що Кароль Шимановський є найбільш актуальним і популярним у світі з-поміж уславлених вихідців з міста і регіону. Хоча з Кропивницького і Кіровоградської області походить чимало видатних людей: письменників і політиків, вчених і художників, діячів театру й кіно, військових і спортсменів, лікарів і освітян, підприємців і філософів, не кажучи вже про музикантів-виконавців, на наше переконання, це є саме так. Бо музичне мистецтво найбільш легко долає національні кордони, адже музику не потрібно перекладати – це універсальна мова людства. Бо музика минулого залишається завжди актуальною, вічно молодою. Бо музика – мистецтво масове, що не існує без великих колективів виконавців, яких, своєю чергою, готують великі колективи педагогів.
Тому, що для іноземних і українських туристів є значно цікавішим місто, в якому є музей Кароля Шимановського. Ім’я композитора є потужним "магнітом", що притягує музикантів і шанувальників мистецтва з усього світу. Добудова і відкриття повноцінного музею К.Шимановського значно додасть привабливості місту й регіону, які на культурній мапі України позначені, на жаль, небагатьма атракціями. Музичний музей органічно доповнить і підсилить існуючу в місті мережу меморіально-мистецьких музеїв М. Кропивницького (театральний), І. Карпенка-Карого (літературний) та О. Осмьоркіна (художній).
Тому, що місту потрібен сучасний, цікавий, "живий", наповнений звуками культурний центр – і саме таким бачиться музей К. Шимановського. Його діяльність зробить життя містян більш яскравим і наповненим. Справді, музей – це не лише "фішка" для містян та магніт для гостей. Це вируючий осередок культурного і освітнього життя. Вже сьогодні Музей організовує міжнародні музичні фестивалі, культурні акції, наукові конференції, презентації, лекції, виставки. Після завершення будівництва він проводитиме набагато потужніші цикли мистецьких і просвітницьких заходів для усіх верств місцевого населення – від дошкільнят до людей золотого віку.
Тому, що у партнерів, донорів й інвесторів з Польщі викликатиме повагу місто, де є музей польського композитора-класика. Добудований музей значно розширить горизонти співпраці містян з громадянами й інституціями Польщі.
Тому, що Музей сприяє і ще більш сприятиме економічному розвитку. Залучаючи туристів і гостей-учасників мистецьких заходів, надаючи замовлення підприємствам готельного, ресторанного, поліграфічного, рекламного, транспортного, туристичного та інших бізнесів. Реалізуючи грантові культурні проекти, в тому числі проект улаштування експозиції, який готові профінансувати державні інституції Республіки Польща.
Чи потрібен музей країні?
Чи потрібен музей країні?
Наша відповідь: звичайно, так. Чому?
Тому, що підсилення культурних позицій держави залежить від підвищення мистецько-освітнього потенціалу кожного її міста чи села, зокрема Кропивницького.
Тому, що збереження національної культурної спадщини і культури польської національної меншини в Україні є моральним обов’язком українців. Зобов’яання у цій сфері зафіксовані у відповідних національних та міжнародних законодавчих актах. Збереження (завершення відбудови) будинку Шимановських по вул. Гоголя, 42 у Кропивницькому є обов’язком держави у сфері охорони культурної спадщини.
Тому, що подальша інтенсифікація міжнародних культурних контактів відкриває нові перспективи не лише для міста чи регіону, а й для держави в цілому. Створення повноцінного музею сприятиме розширенню й поглибленню зв’язків України з Польщею та іншими країнами Євросоюзу.
Тому, що Музей К. Шимановського виконує місію збереження й вивчення музичного фольклору сучасної Кіровоградської області. Від моменту заснування музей поставив за мету записати і зберегти для нащадків спадщину минулих часів. Працівниками музею було зафіксовано понад 10000 зразків музичного фольклору регіону, випущено кілька CD дисків і збірників. Завдяки музею регіон не залишився білою плямою на фольклорній мапі України, навпаки – місцеві пісні відомі в Україні й за кордоном.
Тому, що українську культуру поки що недостатньо знають за кордоном. Музей К. Шимановського доносить до зарубіжної аудиторії красу українського музичного мистецтва. Зібрані музеєм фольклорні перлини стали основою репертуару фольклористичних гуртів "Гілка", "Дике поле", "Гуляйгород" та "Млиночок", які виступали й виступатимуть на міжнародних фестивалях та інших заходах, створили й створюватимуть аудіо й відеопрезентації тощо.
Тому, що літописання й висвітлення захоплюючої історії музичного мистецтва краю в його зв’язках із мистецтвом України й інших держав не можливе без зібраних Музеєм скарбів. Адже Музей є депозитарієм унікальних експонатів. І творча діяльність К.Шимановського є лише "верхівкою айсберга". Місцева земля виявилася надзвичайно родючою – і не лише у прямому сенсі (як відомо, місцеві чорноземи дають чи не найкращі врожаї в Україні), а й у сенсі народження та розвитку видатних талантів. Окрім К. Шимановського в регіоні народилися, вчилися й творили музиканти світового й загальнодержавного масштабу: Осип Петров, Микола Колочевський, Петро Ніщинський, Фелікс Блюменфельд, Генріх Нейгауз, Юлій Мейтус, Борис Лятошинський, Ксенія Ерделі, Віктор Гольдфельд, Леоніда Балановська, Семен Дорогий…
Чи потрібен музей світу?
Чи потрібен музей світу?
Наша відповідь: поза сумнівом, так. Чому?
Тому, що будинок по вул. Гоголя, 42 у Кропивницькому вписано у світову історію музики й театру, а постать К.Шимановського з плином часу не лише не затьмарюється, а навпаки, стає все більш знаною. В більшості європейських країн, США, Канаді, Австралії, Аргентині та Бразилії ставиться його опера "Король Роґер", роботу над якою К. Шимановський розпочав у єлисаветградському домі. І не лише "Роґер", а й кілька невеликих творів, написаних в будинку по Гоголя, постійно граються на різних континентах.
Тому, що у сучасному світі, де роль кордонів й відстаней чим далі зменшується, відбудований будинок-музей К. Шимановського в поєднанні з музеєм-кімнатою в його рідній Тимошівці, розташованій у 70 кілометрах від Кропивницького, все більше приваблюватиме шанувальників його творчості з різних країн. Тож Музей є об’єктом міжнародного культурного паломництва.
Тому, що світ прагне розвитку, а Музей К. Шимановського має потенціал до створення на своїй базі міжнародного мистецького центру. Адже постать К.Шимановського тісно пов’язана з низкою інших визначних творців світової слави, таких як українсько-французький хореограф Серж Лифар, польсько-американські піаніст і композитор Леопольд Ґодовський, піаніст Артур Рубінштейн, скрипаль Павло Коханьський, польські письменник і поет Ярослав Івашкевич, художник і письменник Станіслав Віткаци, диригент Ґжеґож Фітельберґ, українсько-російські піаністи Генріх Нейгауз і Фелікс Блюменфельд, українсько-російська художниця Наталя Давидова та інші.
Тому що Кропивницький (Єлисаветград-Зінов’євськ-Кірово-Кіровоград) знаходиться на одному з важливих у світовому масштабі культурних перехресть. Тут народився український театр корифеїв. У місті концертували Ференц Ліст, Генрік Венявський, Модест Мусоргський, Микола Лисенко, Кирило Стеценко, Антон Рубінштейн, Міша Ельман, Олександр Скрябін, Леонід Собінов, Святослав Ріхтер та багато-багато інших. У недалекій Кам’янці творив Петро Чайковський. А ще поети, художники, кінорежисери, політики, філософи, підприємці…
Тому, що кожен музей є джерелом духовної енергії, який, поряд з іншими осередками культури й освіти, виховує і збагачує людей. Чим більше є таких осередків – тим наш світ стає кращим.