Позаду 30 років існування музею як комунального закладу Кропивницької міської ради. На жаль, омріяна реконструкція-відбудова будинку Шимановських по вул. Гоголя 42, де має розміститися музей, ще далека від завершення. Невеличкий колектив музейників (від 1 до 5 осіб) усі ці роки працював у орендованих приміщеннях. Експозиційно-виставкова робота проводилася, на відміну від більшості музеїв, на території інших закладів культури й освіти. Найчастіше – в Кропивницькій музичній школі №1 ім. Г. Г. Нейгауза й Кіровоградській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського, а також на презентаційних майданчиках під час свят, фестивалів, форумів тощо. Провідними напрямками роботи музею були збирацький, науковий, видавничий та просвітницький. Найбільші наші досягнення – це фіксація, наукове опрацювання та популяризація музичного фольклору краю, проведення щорічного фестивалю "Осінь з музикою Кароля Шимановскього", організація кількох наукових конференцій та видання капітальної колективної монографії "Шимановські, Блюменфельди, Нейгаузи: музичні родини на перехресті культур". Але це далеко не все…
- Наукові конференції та публікації
- Фестивалі та інші заходи
- Буклети, фотоальбоми, путівники, фільми
- Виставки
- Екскурсії
- Музично-фольклористична діяльність
- Співпраця з діячами та закладами культури й освіти
Наукові конференції та публікації
Наукові конференції та публікації
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris congue sed ante congue ornare. Proin sit amet auctor risus. Morbi auctor tristique euismod. Quisque massa quam, iaculis vel pellentesque ac, rutrum eu justo. Suspendisse et libero fringilla, dapibus leo in, faucibus ex. Aenean accumsan dolor quis enim ullamcorper semper eu in nibh. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin vitae tempor libero.
Mauris malesuada tincidunt diam, lobortis condimentum nunc vulputate nec. Aliquam erat volutpat. Mauris ut est est. Sed dictum lorem ac ipsum lacinia, id auctor leo posuere. Sed at magna nec orci mattis lobortis. Duis quis lacinia lacus, sit amet lacinia nulla. Mauris eget nibh eu erat luctus commodo quis a lacus.
Конференції, організовані Музеєм і видання, здійснені Музеєм
- "Кароль Шимановський і Україна" (1993)
- "Кароль Шимановський і його мала батьківщина" - (2012)
- "Блюменфельди: музична родина на перехресті культур" (2013)
- "Г. Г. Нейгауз у контексті світового виконавського мистецтва" (2013, у співпраці з Кропивницьким музичним фаховим коледжем)
У цих чотирьох конференціях взяли участь загалом понад 50 мистецтвознавців з Великобританії, Ізраїля, Китаю, Польщі, Росії, Франції, а також Києва, Харкова, Львова, Одеси, Кропивницького та інших українських міст.
Матеріали конференцій були опрацьовані музеєм та видані:
Шимановський і Україна / Szymanowski a Ukraina: Мат-ли наук. конф., Кіровоград, 28–30 верес. 1993 / Наук. ред., передм. А. Калениченко. – Кіровоград: Кіровогр. держ. вид-во, 1998. – 152 с.
У цих виданнях надруковані 14 статей та матеріалів науковців музею. Крім того, Музей у співпраці з Національною музичною академією України ім. П. І. Чайковського видав наступні праці наукового співробітника музею фольклориста О. Терещенка:
Видання матеріалів конференцій, організованих у партнерстві з Музеєм
У партнерстві з ГО "Полонія" та іншими проведено 4 наукові конференції, в яких значну роль відіграли науковці музею. Матеріали конференцій видані:
Центральна Україна – Польща в дослідженнях науковців та краєзнавців Кіровоградщини: Мат-ли наук.-практ. конф., присвяченої року Польщі в Україні / Редколегія: Кравцов В.О., Філоретов В.М., Полячок О.І., Шевченко С.І. – Кіровоград: ПВЦ “Мавік", 2004.
Поляки на Кіровоградщині / Polacy na ziemi kirowogradzkiej. Упор. і опрац. А.Бобкевич, О.Полячок. – Кіровоград: ТОВ Імекс-ЛТД, 2006.
Долі поляків на Кіровоградщині / Losy polaków na ziemi Kirowogradzkiej / Упор. і опрац. О.Полячок. Ред. Я.Шиморек. – Кіровоград: ТОВ Імекс-ЛТД, 2008.
Pamiętnik Kijowski. T. 9: Polska rodzina na Wschodzie [У т. ч. мат-ли наук.-практ. конф. "Польська родина на Сході", присвяченої 125-ти річчю з дня народження К.Шимановського, Кіровоград 9–11 верес. 2007] / Red. H.Stroński. – Тернопіль: Богдан, 2008.
У цих виданнях надруковані 8 статей науковців музею.
Публікації науковців музею в наукових збірниках
Терещенко О. Меланка в Передстеповому й Степовому Правобережжі та на Східному Поділлі (порівняльна розвідка). // Проблеми етномузикології. Вип. 11. Київ, 2016, с. 28–49.
Терещенко О. Наддністрянський (українсько-молдавський) новорічний обряд "оранки". Нотатки про діахронне та синхронне у фольклорі та синтетичну природу усної традиційної культури // Десята конференція дослідників народної музики червоноруських (галицько-володимирських) та суміжних земель", Львів, 2017, с.184-217. У новій редакції: Наддністрянський (українсько-молдавський) новорічний обряд "Оранки". Нотатки про синтетичну природу фольклору // Проблеми етномузикології. Вип. 12. Київ, 2017, с. 19–35.
Статті у Вікіпедії
Музичний фестиваль імені Кароля Шимановського (створена О. Полячком).
Кароль Шимановський (доповнена і відредагована О. Полячком).
КЗ "Кропивницький музей музичної культури ім. К. Шимановського" (доповнена і відредагована О. Полячком).
Статті в енциклопедіях, довідниках, на сайтах тощо
Кіровоградський музей музичної культури ім. К. Шимановського (О. Классова)
КЗ "Кропивницький музей музичної культури ім. К. Шимановського" (О. Полячок)
Фестивалі та інші заходи
Фестивалі та інші заходи
Осінь з музикою Кароля Шимановського
Щорічний міжнародний фестиваль академічної музики та автентичного фольклору, організований Музеєм у партнерстві з ГО "Полонія" ім. К.Шимановського та іншими культурно-освітніми установами за підтримки Управління культури і туризму Кропивницької міської ради та низки спонсорів і грантодавців.
Приурочується до дня народження композитора 3 жовтня. Започаткований у 1992 році як цикл заходів "Пам’яті Кароля Шимановського до 110-річчя з дня народження" та у 1993 як цикл концертів, що супроводжували наукову конференцію "Кароль Шимановський і Україна". У 2002 році, до 120-річчя з дня народження класика польської музики ХХ століття, був відновлений як цикл заходів "Пам’яті Кароля Шимановського". У 2003–2004, 2007–2010, 2012–2016 роках відбувався під назвою Музичний фестиваль імені Кароля Шимановського.
Фестиваль поєднав міста і села Центральної України, де народився, бував, жив і творив Кароль Шимановський: Тимошівку, Вербівку, Кам’янку, Знам’янку, Петрове, Кропивницький, Черкаси, Київ.
У 2020 р. за підтримки Українського Культурного Фонду було створено вебсайт та Ютуб-канал фестивалю, де детально висвітлено його історію і здобутки.
Перекотиполе
2 фестивалі етномузики на возах, організовані в 2010 та 2011 роках у партнерстві з ГО "Полонія" ім. К.Шимановського за підтримки Фонду "Поміч полякам на Сході".
Мистецько-просвітницькі акції до Міжнародних дня і ночі музеїв
- 2014 рік: "Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була". Основна тематика: пісні українського Майдану, українці та поляки в боротьбі "за нашу і вашу свободу", пісні й вірші різних народів на підтримку Майдану та України.
- 2015 рік: "Європейська Україна". Основна тематика: зв’язки музики, живопису, поезії, театру, "Польський вектор".
- 2016 рік: "Україно моя неозора!". Основна тематика: "Фольклорне коло", "Польський травень".
- 2017 рік: "Музика – Квіти – Весна!". Основна тематика: веснянки Передстепового Правобережжя", "Музеї і суперечлива історія: розповідаючи про замовчуване".
- 2018 рік: "Музей на шляху до Європи". Основна тематика: взаємодія музею з національно-культурними товариствами (Польща, Болгарія та ін.).
- 2019 рік: "Край наш співучий і мальовничий". Основна тематика: творча зустріч з композитором О. Щетинським.
Акції відбуваються за участю Камерного оркестру, фольклорного гурту, викладачів і студентів Кропивницького фахового музичного коледжу, викладачів і учнів музичної школи №1 ім. Г. Г. Нейгауза та №2 ім. Ю. Мейтуса, ансамблів "Єлисаветградська музична колегія", "Млиночок", та ін.
Програми з нагоди свят і пам’ятних дат
Співробітники музею та фольклорний гурт "Млиночок", що діє при музеї, беруть участь у відзначенні Дні незалежності, Дня Конституції, Дня Європи, Дня захисту дітей, Дня міста Кропивницького, Дня ліквідатора аварії на ЧАЕС, День пам’яті Героїв Крут та ін., проводячи концерти, виставки, вікторини та конкурси ("Впізнай і назви знаменитості рідного міста", "Музичні оази Кропивницького", ігрові програми: "Спробуй стати музикантом", "Пісенний конкурс", "Їхав козак за Дунай" та ін.).
Ювілейні заходи (концерти, музично-літературні композиції, тощо), присвячені видатним особистостям:
- 100-річчю від дня смерті П. Ніщинського (1996);
- 200-річчю від дня народження Ф. Шопена (2010);
- 170-річччю та 175-річчю з дня народження М. Лисенка (2012, 2017);
- 80-річчю від дня народження К. Шутенка (2012);
- 150-річчю від дня народження Ф. Блюменфельда (2013);
- 200-річчю від дня народження С. Гулака-Артемовського (2013);
- 200-річчю від дня народження О. Даргомижського (2013);
- 200-річчю від дня народження Т. Шевченка (2014);
- 125- річчю від дня народження Л. Ревуцького (2014);
- 200-річчю від дня народження М. Вербицького та 150-річчю першого публічного виконання гімну (2015);
- 150-річчю від дня народження А. Шептицького (2015);
- 125-річчю від дня народження Я. Івашкевича (2019);
- 200-річчю від дня народження С. Монюшка (2019);
- 145-річчю від дня народження Н. Давидової (2020).
Пам’ятні заходи (концерти, музично-літературні композиції, тощо)
- Фестиваль польської та української культур "Назустріч ЄВРО-2012";
- Благодійний концерт естрадної польської пісні на підтримку української армії, присвячений 50-річчю ансамблю "Червоні гітари" (2014);
- Концерт ансамблю польської пісні і танцю "Поляни з-над Дніпра" з Києва під гаслом "Без незалежної України немає незалежної Польщі" (2014);
- Концерт "Сім слів Ісуса Христа на хресті" (2015);
- Концерт "З Україною в серці" (2017);
- Благодійний концерт Муніципального камерного хору "Європейська духовна музика ХVII-XVIII століть" (2018);
- Концерт "Композитор Сергій Борткевич та його повернення в Україну" (2018) та ін.
Презентації видань
11 презентацій колективної монографії "Шимановські, Блюменфельди, Нейгаузи: музичні родини на перехресті культур" (за підтримки Українського культурного фонду) у Києві, Кропивницькому, Львові, Харкові, Дніпрі, Черкасах, Олександрівці, Кам’янці, Тимошівці, у яких взяло участь не менше 400 осіб, у тому числі 15 авторів книжки, понад 15 музикантів-виконавців.
12 презентацій-концертів етномузичної збірки О. Терещенка "Чумацькі пісні Передстепового Правобережжя" (за підтримки Українського культурного фонду) за участю фольклористичних гуртів "Млиночок", "Древо", "Гуляйгород", "Володар" та "Дике Поле" у Києві, Кропивницькому, Дніпрі, Черкасах, Олександрівці, Кам’янці, Тимошівці. У презентаціях взяло участь не менше 500 осіб, у тому числі 25 виконавців чумацьких пісень.
Презентації в Кропивницькому монографій та збірників О.Терещенка "Історія та звичаї села Хведварь у розповідях та піснях Марії Кузьменко", "Слідами мандрівних музикантів", "Веснянки Передстепового Правобережжя", "Традиційні ліричні пісні та балади з Центральної України" за участю гурту "Млиночок" та фольклорного ансамблю Кіровоградського музичного училища (керівник Н.Терещенко).
Презентації в Кропивницькому монографій та збірників "Олександр Кошиць, Микола Гордійчук: в ореолі легенд" за участі наукового співробітника ІМФЕ ім. М.Рильського Ірини Сікорської (Київ); "Оперний театр у мінливому часопросторі", "Вірші про музику і музикантів" доктора мистецтвознавства, професора Національної музичної академії України ім. П.Чайковського Марини Черкашиної-Губаренко; "Лінії. Перехрестя. Акценти. Композитор Леонід Грабовський" за участі композитора Олександра Щетинського.
Буклети, фотоальбоми, путівники, фільми
Буклети, фотоальбоми, путівники, фільми
Видання, підготовлені Музеєм
"Матеріали з історії музичної культури Єлисаветградщини": довідник (О. Полячок, М. Долгіх,1996).
Музична Кіровоградщина запрошує: буклет (О.Полячок та ін., 2013).
Кіровоградщина у дзеркалі часу: Музичне мистецтво : [фотоальбом / авт.-упоряд. О.І.Полячок, М.В.Долгіх]. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2013. – 76 с. : іл.
Кароль Шимановський – від Тимошівки до Лозанни: буклет-каталог виставки (2017, О.Полячок, спільно з Бібліотекою Варшавського університету).
Легенди нашого міста. Кропивницький: комплект із 16 листівок з оповідями (О.Классова, 2018).
У Кропивницькому за 1-2-3 дні: інформаційно-туристичний путівник (О.Классова, М.Лапіна, Н.Задирака, 2019).
Видання, підготовлені за участі науковців Музею
Кафедральный собор Рождества Пресвятой Богородицы. 200 лет. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2012. – 368 с.: іл. (членом авторського колективу є О.Классова).
Обрядовий музичний фольклор Середньої Наддніпрянщини: Жанрово-регіональна антологія. Упорядкування, вступна стаття Анатолія Іваницького. Вінниця: ПП "Нова книга", 2015. Містить матеріали з кількох видань фольклору Кіровоградщини, здійснених у попередні роки (№№ 466, 467, 510-515, 518, 519) див. Покажчик збирачів, стор. 353 та Зміст, розділ "Кіровоградщина". Подав О.Терещенко (спільно з Н. Терещенко).
Долгіх М.В. Нейгаузи: варіації на єлисаветградську тему: монографія. –Кіровоград: Лисенко В.Ф., 2013. – 336 с.
Долгіх М. До 125-річчя Генріха Нейгауза: Альбом-буклет. — Кіровоград, 2013. – 36 с.
Кіровоградщина у дзеркалі часу: Театральне мистецтво : [фотоальбом / авт.-упоряд. В.П.Шурапов, С.А.Ушакова]. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. – 76 с.
Кіровоградщина у творах Володимира Федорова : [книга-альбом]. / авт. –уклад. В. Петраков.– Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. – 184 с.
Долгіх М. Юрій Хілобоков: сюїта для скрипки з оркестром: монографія. НАН України, НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського, Кіровоград муз. училище ; відп. ред. О.І.Полячок, І.М.Сікорська. – Кропивницький : Лисенко В. Ф., 2017. – 207 с.
Chylińska T. Karol Szymanowski. Romans, którego nie było? Między Tymoszówką i Wierzbówką.– Kraków: PWM, 2018. – 300 s.
Фільми
Karol Szymanowski i jego mała ojczyzna: Film dokumentalny z serii Muzyka pod Tatrami: Reportaże filmowe / Reż. B. Szumowska. – Kraków: MN w Krakowie, 2012. 15-хвилинний документальний фільм польською мовою "Кароль Шимановський і його мала батьківщина" – один із серії документальних фільмів "Музика під Татрами". Знятий у співпраці з Музеєм під час наукової конференції "Кароль Шимановський і його мала батьківщина" на замовлення Національного музею в Кракові. Режисер – Барбара Шумовська, оператор – Якуб Шумовський. Фільм демонструється в Музеї Кароля Шимановського "Атма" в Закопаному.
Кароль Шимановський: українські стежки польського генія: документальний фільм / Автор сцен., продюс. – М.Ларченко, реж. – З.Богдашова, консультант – О.Полячок. – Кіровоград: Кіровогр. обл. держ. телерадіокомпанія, 2015. Перший український документальний фільм про Кароля Шимановського. Знятий за ініціативи журналістки, авторки ідеї і сценарію Марії Ларченко режисером і оператором Зоєю Богдашовою, оператором Геннадієм Зоріним у співпраці з музеєм (прем’єра відбулась в кінотеатрі "Портал" 3 жовтня 2015 р.). Фільм отримав другі місця на всеукраїнському фестивалі теле- і радіопрограм "Кобзар єднає Україну" (у номінації "Славні нащадки славного роду", Черкаси, 2015) та VII Міжнародному фестивалі телевізійних і радіопрограм "Калинові мости" (у номінації "Одне серце – дві батьківщини", Ольштин, Польща, 2016).
Виставки
Виставки
Присвячені Каролю Шимановському
Його ім’я носить наш музей (2001)
Генріх Нейгауз та Святослав Ріхтер – інтерпретатори музики Кароля Шимановського (спільно з народним музеєм Г.Нейгауза, 2012)
Вшанування К.Шимановського та виконання його творів у Кіровограді за останні п’ятдесят років (2012)
Генріх Нейгауз і Кароль Шимановський: початок дружби та співпраці (спільно з народним музеєм Г.Нейгауза, 2013)
Шарман Катрін або історія одного альбому (в рамках проведення ІІ Центральноукраїнського музейно-туристичного фестивалю, 2013)
Єлисаветградський портрет Кароля Шимановського (спільно з Музеєм О.Осмьоркіна, 2014)
Пісні села Тимошівка – батьківщини К.Шимановського (в рамках ІV Центральноукраїнського музейно-туристичного фестивалю та Дня міста, 2015)
Кароль Шимановський – від Тимошівки до Лозанни (до 135-ї річниці від дня народження та 80-ї річниці від дня смерті Кароля Шимановського, спільно з Бібліотекою Варшавського університету, ОУНБ ім. Д.Чижевського та ін., Київ, Кропивницький, Кам’янка, 2017)
Присвячені Генріху Нейгаузу
Генріх Нейгауз і наш край: історія та сучасність (спільно з Кропивницьким фаховим музичним коледжем, народним музеєм Г.Нейгауза, Обласним краєзнавчим музеєм, Державним архівом Кіровоградської області, 2013)
Історія "Нейгаузівських музичних зустрічей" (спільно з ОУНБ ім. Д.Чижевського, 2013)
Листування через залізну завісу (до 50-річчя від дня смерті Генріха Нейгауза, спільно з народним музеєм Г.Нейгауза, 2014)
Паломництво на батьківщину вчителя (спільно з народним музеєм Г.Нейгауза, 2015)
Представники нейгаузівської школи – гості нашого краю (спільно з народним музеєм Г.Нейгауза, 2016)
Музика закарбована в листах (спільно з народним музеєм Г.Нейгауза, 2016)
Генріх Нейгауз. Спогади. Роздуми. Листування (спільно з народним музеєм Г.Нейгауза, Обласним краєзнавчим музеєм, 2018)
Присвячені Феліксу Блюменфельду
Єлисаветградська музична родина Блюменфельдів (спільно з ОУНБ ім. Д.Чижевського, 2013)
Музика, живопис, поезія, театр" (виставка живописних та графічних робіт Дори Пшишиховської, Володимира Федорова, Наталії Блюменфельд – художників, пов’язаних з Каролем Шимановським, Генріхом Нейгаузом та нашим краєм, 2015)
Присвячені Юлію Мейтусу
Юлій Мейтус. Архівні раритети (до 100-річчя від дня народження композитора, спільно з народним музеєм Ю.Мейтуса, ОУНБ ім. Д.Чижевського, 2003, 2019)
Юлій Мейтус – видатний діяч української культури у фотографіях (2015)
Життєвий і творчий шлях Ю.Мейтуса (спільно з народним музеєм Г. Нейгауза, Обласним краєзнавчим музеєм, 2017)
Юлій Мейтус у родинному колі (2017)
Присвячені Тарасу Шевченку
Кіровоградська музична Шевченкіана (2014)
Поезія Шевченка в музиці (2016)
Музика в творчості Т. Шевченка (до 203 річниці від дня народження великого Кобзаря, 2017)
Присвячені Миколі Лисенку
Збирачі пісенних скарбів: фольклористична діяльність учнів та послідовників М. Лисенка на Єлисаветградщині (до 170-річчя від дня народження композитора, 2012)
Лисенків вінок: нові видання про творчість М.Лисенка (до 175-річчя від дня народження композитора, 2017)
Життя й творчість М.Лисенка (до 175-річчя від дня народження композитора, 2017)
Присвячені іншим видатним музикантам-землякам
Видатні музиканти нашого краю (2002)
Творчість оперної співачки з Кіровоградщини Євдокії Колесник (до 70-річчя від дня народження, 2012)
Домра у нашому краї. Сторінки історії (до проведення фестивалю виконавців на народних інструментах "Провесінь", 2013)
Сторінки історії театру оперети у Єлисаветграді-Кіровограді у першій половині XX ст. Співачка Кіровоградської оперети Лідія Василівна Мержиєвська (до 130-річчя заснування театру корифеїв, 2013)
Перша музична. Біля витоків музичної школи №1 ім. Г.Г.Нейгауза до 80-річчя заснування школи (2014)
Видатні музиканти нашого міста (до 260-річчя заснування Кропивницького, 2014)
Посвята Борису Лятошинському (до 120-річчя від дня народження композитора, 2015)
Сторінки музичної культури нашого краю (з архівів Г.Рубіної, К.Шутенка та Н.Гриденко, 2016)
Музичні скарби нашого краю (2016)
Музична діяльність Юрія Хілобокова (до проведення фестивалю інструментальної музики ім. Ю.П.Хілобокова, 2017)
Співак Герасим Журавленко – провідний тенор нашого краю – наш земляк (2018)
Віктор Гольдфельд: найвидатніший скрипаль нашого краю (2018)
Видатні музиканти нашого краю (2018)
Герої творів Вальтера Скотта в літературі, музиці та кіно (на честь пам’яті оперної співачки з Кіровограда-Кропивницького Наталії Біорро, 2019)
Присвячені громадсько-політичним подіям
Музична Кіровоградщина (до 75-річчя створення Кіровоградської області, 2013, 2014)
Музика і АТО (виставка про учасника АТО студента-музиканта з Кіровограда Юрія Ващеню, акції по збору коштів для військових, організовані кіровоградськими музикантами, військовий оркестр Кіровоградського гарнізону, що виступав у польових таборах воїнів АТО на Донбасі, 2015)
Від фестивалю до фестивалю (2016)
"Україна – Польща: літературно-мистецькі зв’язки" (спільно з Музеєм І.К. Карпенка-Карого, 2018)
Жінки Незалежності. Їх внесок у розбудову Польщі (до 100-ї річниці відновлення незалежності Польщі, спільно з Польським Інститутом у Києві, Архівом у Варшаві Польської академії наук, ОУНБ ім. Д.Чижевського та ін., 2018)
Відомі/Невідомі. Поляки світу" (спільно з Польським Інститутом у Києві, Музеєм історії Польщі у Варшаві, ОУНБ ім. Д.Чижевського та ін.2019)
Присвячені музичним явищам, подіям, інструментам
Непересічні виконання творів Й. С. Баха та Г. Ф. Генделя у нашому краї" (до 330-річчя від дня народження німецьких композиторів Й. С. Баха та Г. Ф. Генделя, 2015)
Слідами мандрівних кобзарів. Музичні інструменти світу (2016)
Видатні композитори: старовинні листівки з колекції Ю. В. Тютюшкіна (2017)
Музичні інструменти світу в листівках Всесвітнього поштового союзу (2018)
Художні листівки Амвросія Ждахи з сюжетами українських народних пісень із зібрання музею ім. К.Шимановського (спільно з ОУНБ ім. Д. Чижевського 2019)
Присвячені діяльності Музею
Музей + Музика (в рамках проведення І-го Центральноукраїнського музейно-туристичного фестивалю на базі Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, 2012)
Фольклористична діяльність Музею ім. К. Шимановського (спільно з ОУНБ ім. Д. Чижевського, 2013)
Музей музичної культури імені К. Шимановського в культурному просторі міста (до дня працівника культури, 2015)
Фестивальний калейдоскоп (2016)
Осінь з музикою Кароля Шимановського (2018)
Фестивальні шляхи "Млиночка" (2018)
Фестивальні шляхи гурту "Віртуальне село" (спільно з ОУНБ ім. Д. Чижевського, 2019)
Екскурсії
Екскурсії
Працівники музею проводять екскурсії по музейних виставках і туристичних об’єктах міста й регіону для містян та гостей міста. З-поміж останніх, зокрема, туристи з України, Польщі, Китаю та інших країн; учасники фестивалів, конкурсів та концертів з України і зарубіжжя; дипломати та члени міжнародних делегацій, представники різних професійних груп з нагоди проведення семінарів, курсів, форумів тощо (музейники, вчителі, архітектори, будівельники, працівники телерадіокомпаній, банківські працівники та ін.); школярі та студенти з Кіровоградської області, Києва, Дніпра, Одеси, Черкас, Житомира, м.Баштанки Миколаївської області, пгт Софіївка Дніпропетровської області та ін.
Туристичні маршрути, розроблені Музеєм
- Кропивницький музичний
- Слідами уславлених музикантів-земляків
- Легенди нашого міста
- Столиця "Степової Еллади": від музею до театру(архітектура та цікаві епізоди з історії нашого міста та краю)
- Край корифеїв театру
- Місто Якова Паученка
- Культова архітектура міста
- Історія Єлисаветграда-Зінов’євська-Кірового-Кіровограда-Кропивницького
Музично-фольклористична діяльність
Музично-фольклористична діяльність
Праці Олександра Терещенка
З 1995 року й дотепер науковим співробітником музею Олександром Терещенком ведеться системна робота з запису, дослідження й популяризації
Музичного фольклору Кіровоградській обл. та суміжних земель Черкащини, Вінниччини та Дніпропетровщини. Результатом цієї роботи стали понад 15 тис. записів. Всі матеріали переведено в електронний формат, значну частину надано для доступу на вебсайті О. Терещенка.
О. Терещенко видав низку збірників та CD-дисків традиційної музики з авторськими науково-популярними анотаціями (частину з них спільно з дружиною Наталею Терещенко). Водночас, як учасник фольклористичного гурту "Гілка" та співзасновник фольклористичного гурту-проекту "Дике Поле" О.Терещенко популяризував музичний фольклор регіону в Україні та за кордоном, виступаючи на фестивалях тощо та взявши участь у записах касет і CD-альбомів.
Аудіоальбоми автентичного фольклору
Аудіокасета "Вітер Степовий. Українські пісні вольниці Запорозької" (пісні с. Розумівка, с. Липняжка Кіровоградської області, фольклорист Н. Керімова. Київ, 1997);
CD Musiques Traditionnelles d'Ukraine. Belgium, 1993 (пісні з с. Нова Прага Олександрійського р-ну, с. Кам'януватка Новомиргородського р-ну);
CD "Пісні Східного Поділля. Традиція села Кидрасівки". Кіровоград-Київ, "Росток Рекордс", 2001;
CD "Музичний фольклор Кіровоградської області в документальних записах 2004 року". Кіровоград-Київ, "Росток Рекордс", 2004;
CD "Ліричні пісні Марії Лук’янівни Стеценко". Кіровоград-Київ, "Росток Рекордс", 2005;
CD "Наддніпрянщина" проекту "Моя Україна-БЕРВИ". Кіровоградщину представлено треками, вибраними (№№ 1, 2, 4, 8, 9,10, 12, 13, 14, 15, 22, 26).
"Поділля" проекту "Моя Україна-БЕРВИ". Кіровоградщину представляє № 32, запис. Н. Керімової.
Аудіоальбоми сучасних виконавських реконструкцій фольклору
1994 Магнітна касета "Гілка". Пісні українських степів. Варшава: КОКА-019 (17 творів)
1996 CD "Гілка". Пісні українських степів-2. Варшава: КОКА-027 (21 твір)
2002 Треки у проекті CD "Київська Русь" (2002, AVE009)
2005 Треки у проекті CD "Зберімося, роде" (045-O-022-2)
2010 CD "Дике Поле. Довгі пісні передстепової України". Проект "Моя Україна-БЕРВИ". AVE-024
Фольклористичні (нотні) збірки з авторським науковим коментарем та науково-допоміжним апаратом
О. Терещенко, Н. Терещенко. Стародавні пісні Степової України та Східного Поділля. Кіровоград 1998
О. Терещенко, Н. Терещенко. Стародавні пісні Степової України та Східного Поділля. Кіровоград 2018
О. Терещенко, Н. Терещенко. Пісенна традиція села Тимошівки. Кіровоград, 1999
О. Терещенко. Традиційні ліричні пісні та балади з Центральної України. Кіровоград, 2013–2015
О. Терещенко. Веснянки Передстепового Правобережжя. Кропивницький, 2016
О. Терещенко. Чумацькі пісні Передстепового Правобережжя. Кропивницький, 2019
Педагогічно-методичні праці
У 2011 році О. і Н. Терещенки та О. Полячок опрацювали методичний посібник із звуковим додатком для шкіл естетичного виховання Кіровоградської області "Українська народна творчість у шкільному курсі музичної літератури" (2011). Пізніше деякі елементи цієї роботи увійшли до Типової навчальної програми з навчальної дисципліни "Фольклорний ансамбль" елементарного підрівня початкової мистецької освіти, затвердженої Міністерством культури для учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів України (Київ, 2020, автори О. Полячок та ін., консультанти О. і Н. Терещенки).
Фольклористичний гурт
У 2011 році при Музеї за сприяння О. і Н. Терещенків було засновано фольклористичний гурт "Млиночок" на чолі з О. Полячком та С. Концедаловою. Прем’єрний виступ колективу відбувся під час фестивалю "Перекотиполе". Протягом 2011–2020 рр. на основі фольклорних записів музею гурт підготував серію концертних програм:
- Ой на горі млиночок (2011–2012)
- Щедрий вечір (2013)
- Українські та європейські колядки (2014)
- На Івана, на Купала (2015)
- Пісні батьківщини К.Шимановського (2015, 2020)
- Ляльково-музичний вертеп (2016)
- Весняні хороводи (2016)
- Маланки і щедрівки нашого краю (2017)
- Класика і фольклорні паралелі (2018)
- Автентичні колядки і щедрівки нашого краю (2019)
- Колодій (2020)
Колектив виступив на міжнародному фестивалі ХХХVІІІ Дні музики Кароля Шимановського в Закопаному (2015, Польща); ІХ міжнародному фестивалі "Підляська Октава Культур" в Білостоці (2016, Польща), ХXV Міжнародному фестивалі української культури "Підляська осінь" (2017, Підляське воєводство, Польща); провів майстер-клас в рамках фестивалю "EtnoKrarów/Rozstaje" (2019, Польща) та ін.
У Кропивницькому гурт неодноразово виступав на святах Масляної-Колодія, передвеликодньому ярмарку, Днях музеїв, Днях міста Кропивницького, Днях працівників культури, тематичних заходах "На Святого Андрія", "Млинці з "Млиночком"", "Весна зимою", "Закликання весни з "Млиночком"", "Славний вечір дівич-вечір: весільні пісні Кіровоградщини", "Концертні шляхи "Млиночка", "Вікенди на хуторі "Надія", відкриттях виставок у різних музеях міста, міжнародній науково-практичній конференції "Мистецький освітній простір у контексті формування сучасної парадигми освіти", методичному семінарі керівників фольклорних колективів та ін.
Участь у міжнародному фольклористичному проекті
У складі міжнародного проекту "Віртуальне село" від двох до п’яти учасників фольклорного ансамблю "Млиночок" (О. Полячок, С. Концедалова, Д. Полячок, М. Полячок, Є. Ткаченко) виступили в Польщі, Франції, Швейцарії та США з програмами:
- Шлях "Весни священної" І.Стравінського (2013: Гаарлем, Нідерданди; Устилуг, Кропивницький, Москва, Новгород, Санкт-Петербург, Оранієнбаум)
- О. Пушкін і народна пісня (2014: Ніцца, Франція)
- Джерела "Весни Священної" І. Стравінського (2017–2018: Париж, Ліон, Женева. Програму було записано і трансльовано Французьким радіо (Франс Мюзик)
- Фольклор у дзеркалі класичної музики (2018: Аннандейл-на-Гудзоні, США)
- Віртуальне село: естафета поколінь (2019, Краків, Польща)
Співпраця з діячами та закладами культури й освіти
Співпраця з діячами та закладами культури й освіти
Наукові й науково-методичні публікації
За участі або сприяння науковців музею були створені Типова навчальна програма з навчальної дисципліни "Зарубіжна і українська музичні літератури", затверджена Міністерством культури для учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів усієї України (Київ, 2008, автори О.Полячок та ін.) та наукові статті:
Долгіх М. Сторінки музичної освіти Єлисаветграда // Культурно-освітні процеси краю у ХІХ столітті: Мат-ли обл. наук.-практ. історико-краєзнавч. конф. – Кіровоград: ПП Поліграф-Терція, 2004. – С. 134–142.
Долгіх М.В. Імена польських музикантів на афішах Єлисаветграда //Центральна Україна – Польща в дослідженнях науковців та краєзнавців Кіровоградщини: Мат-ли наук.-практ. конф., присвяченої року Польщі в Україні / Редколегія: Кравцов В.О., Філоретов В.М., Полячок О.І., Шевченко С.І. – Кіровоград: ПВЦ “Мавік", 2004, с. 23–31.
Полячок Д. Композиторська, піаністична та літературна творчість Кароля Шима-новського в Єлисаветграді в 1917–1919 рр. // Поляки на Кіровоградщині / Polacy na ziemi kirowogradzkiej. Упор. і опрац. А.Бобкевич, О.Полячок. – Кіровоград: ТОВ Імекс-ЛТД, 2006, с. 56–72; Перевид. у зб.: Музична україністика: сучасний вимір. Вип. 6. – К.: ІМФЕ ім. М.Т.Рильського, 2011. – С. 199–211; Перевид. в авт. перекл. польск.: Долі поляків на Кіровоградщині / Losy polaków na ziemi Kirowogradzkiej / Упор. і опрац. О.Полячок. Ред. Я.Шиморек. – Кіровоград: ТОВ Імекс-ЛТД, 2008, с. 149–168.
Долгіх М. Родина Шимановських на Єлисаветградщині та Олександрійшині: нові архівні матеріали // Долі поляків на Кіровоградщині / Losy polaków na ziemi Kirowogradzkiej / Упор. і опрац. О.Полячок. Ред. Я.Шиморек. – Кіровоград: ТОВ Імекс-ЛТД, 2008, c. 110–116.
Долгіх М.В. Жіночі портрети родини Шимановських // Pamiętnik Kijowski. – T. 9: Polska rodzina na Wschodzie [У т. ч. мат-ли наук.-практ. конф., присвяченої 125-ти річчю з дня народження К.Шимановського, Кіровоград 9–11 верес. 2007 / Red. H.Stroński. – Тернопіль: Богдан, 2008. – С. 209–214.
Долгіх М.В. Діяльність С.О.Пузенкіна в контексті музичної культури Єлисавет-градщини XX ст. // КВК. – Вип. 3. – Кіровоград, 2008. – С. 38–49.
Долгіх М.В. Концертно-гастрольне життя Єлисаветградщини першої третини ХХ ст. // Музична україністика: сучасний вимір: Зб. наук. праць пам’яті А.Мухи / Ред.-упор. О.П.Кушнірук. – К., 2009. – Вип. 3. – С. 308–319.
Долгіх М. Й.А.Гольденберг як засновник Єлисаветградської скрипкової школи // КВК. – Вип. IV. – 2010. – C. 176–182.
Тупчиенко-Кадырова Л.Г. Виктор Маркович Гольдфельд: обзор архивных материалов о жизни и творчестве // Весці Беларускай дзяржаўнай акадэміі музыкі. – – № 22. – С. 122–130.
Тупчиенко-Кадырова Л.Г. Листи й листівки М.Крушельницького і Є.Петрової до Ю.Мейтуса і О.Васильєвої // Пам’ятки. – – Т. 14. – С. 211–228.
Тупчиенко-Кадырова Л.Г. Письма С.С.Богатырева к Ю.С.Мейтусу из эвакуации (1941—1942) // Известия Уральского федерального университета. Серия 2, Гуманитарные науки. – – № 2. – С. 159–167.
Тупчиенко-Кадырова Л.Г. Системно-предметная структуризация текстов (на примере писем деятелей музыкальной культуры 1942–1943 гг.) // Вестник Пермского университета. Серия "История". – 2015. – Вып.4. – С.82–94.
Полячок Д. Фестиваль "Осінь з музикою Кароля Шимановського" на малій батьківщині композитора: двадцять п’ять років становлення й розвитку. – Київ, 2018. – С.90–91.
Sikorska I. Król Roger Karola Szymanowskiego a ówczesne tendencje ukraińskiej twórczości operowej (Сікорська І. "Король Роґер" Кароля Шимановського і тогочасні тенденції української опери) – Warszawa, 2020. – С.363–374.
Найважливіші конференції, симпозіуми тощо за участю науковців музею
- Міжнародний науковий симпозіум "Pieśń w twórczości Karola Szymanowskiego i jego współczesnych" ("Пісня в творчості Кароля Шимановського та його сучасників", О.Полячок, Закопане, 10–13.03.1997).
- XXXI Всепольська наукова конференція "Wokół kategorii narodowości, wielokulturowości i uniwersalizmu w muzyce polskiej" ("Навколо категорії національності, мультикультуралізму та універсалізму в польській музиці", О.Полячок, Варшава–Стависько, 21–22.09.2002).
- Міжнародна наукова конференція "Karol Szymanowski i świat jego wartości" ("К.Шимановський і світ його цінностей", О.Полячок, Краків–Закопане, 9–22.10.2007).
- Щорічні обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання (О.Классова, О. Полячок, О. Терещенко, Н. Задирака, 2009–2020).
- Міжнародна наукова конференція "Найкращий після Шопена і до Лютославського" (О.Полячок, Івано-Франківськ, Музей мистецтв Прикарпаття, 29.04.2017).
- Міжнародна наукова конференція "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku" ("К.Шимановський у культурі XX i XXI століть", Полячок О., Закопане, 2–4.10.2017).
- ІІ і ІІІ Міжнародні науково-практичні конференції "Мистецький освітній простір у контексті формування сучасної парадигми освіти" (О.Полячок, Кропивницький, ЦДПУ ім.В.Винниченка, 13–14.12.2017 та 16–17.04.2019).
- Міжнародний науковий симпозіум "Україна – Польща. Діалоги культур" (О.Полячок, Київ, Інститут культурології Національної академії мистецтв України, НМАУ ім. П.І. Чайковського 21–24.04.2018).
- ХVІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція "Духовність українства ХХІ століття" (О.Полячок, Кропивницький, Університет "Україна", 23.05.2018).
- Обласна краєзнавча науково-практична конференція "Актуальні проблеми дослідження історії України і музеї" (О.Полячок, О.Классова, Кропивницький, КОКМ, 24.05.2018).
- Музейні конференції "Роль сучасного музею як важливого туристичного об’єкту" (О.Классова, Кропивницький, КОХМ, 25.10.18) та ін.
- Відкрита обласна науково-краєзнавча конференція "Кіровоградській області – 80" (М.Лапіна, Кропивницький, ДАКО, 14.11.2018).
- V науково-краєзнавча конференція "Магія" дев’яток в історії Центральної України", присвяченої 80-річчю утворення Кіровоградської обласної ради (М.Лапіна, Кропивницький, ДАКО, 20.11.2019 р.)
- VI наукова конференція із міжнародною участю "Кольори війни" (Друга світова війна 1939‒1945 рр. в історії європейської цивілізації) (О.Полячок, Кропивницький, ДАКО, 22.06.2020).
- IV Міжнародна науково-практична конференція “Україна. Європа. Світ. Історія та імена в культурно-мистецьких рефлексіях" (О.Терещенко, Київ, НМАУ ім. П.І.Чайковського, 5–7.11.2020).
Концертно-просвітницька діяльність
Музей організував виступи в Польщі та Україні камерних ансамблів "Бароко" (1990-ті рр.) і "Єлисаветградська музична колегія" (1995–2000-ні рр.). О.Полячок як ведучий концертів представляв польській аудиторії виступи хореографічного ансамблю "Пролісок" Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат–школа мистецтв) в рамках гастролей в Дольношльонському воєводстві (2010) та свята "Дожинки гміни Клодзко" (2016).
Музей також брав активну участь у проведенні наступних заходів:
- Всеукраїнські фестивалі-конкурси "Нейгаузівські музичні зустрічі" (1992–2019)
- Міжнародний фестивалі "Дні музики Кароля Шимановського в Закопаному (1994, 2015, Польща)
- Всеукраїнські фестивалі української академічної музики "Classik-proekt", присвячені пам’яті Юлія Мейтуса (1999–2020)
- Обласні фестивалі (тижні) національних культур "Степова веселка" (2006–2018)
- Заходи ГО "Православна Просвіта" (2010-ті рр.)
- Всеукраїнський книжковий фестиваль "Весняний книговир" (2013–2015)
- Всеукраїнські фестивалі камерної музики ім. Ю. Хілобокова (2014–2019)
- Всеукраїнські диктанти "Я пишу, ти пишеш, ми пишемо польською" (2014–2020)
- Міські конкурси юних читців, музикантів та художників "Люблю Польщу" ("Lubię Polskę", 2014–2020)
- Благодійний концерт для дітей загиблих героїв в Обласному центрі дитячої та юнацької творчості (2015)
- Муніципальний інвестиційний форум "TIME to INVEST" (дискусійно-презентаційна панель "Туризм як один із пріоритетів створення інвестиційного клімату", презентація проекту "Вікна Атми" щодо створення Центру польської культури та музею К.Шимановського, 2015)
- ІХ міжнародний фестиваль "Підляська Октава Культур" в Білостоці (2016, Польща)
- Фестиваль "Польська музика нашого часу в Україні – Кароль Шимановський і Войцех Кілар" ("Polska muzyka naszych czasów na Ukrainie – Karol Szymanowski i Wojciech Kilar") (Івано-Франківськ, Львів, 2017, презентація фільму "Кароль Шимановський: українські стежки польського генія")
- ХXV Міжнародний фестиваль української культури "Підляська осінь" (2017, Підляське воєводство, Польща)
Заходи Центру розвитку національних культур "Єдина родина" спільно з представниками Спілки вірмен у Кіровоградській області, болгарського національно-культурного товариства "Нашите хора", німецького національно-культурного товариства "Розвиток", ромського національно-культурного товариства "Де девла бахт" (2017–2020)
- Міжнародний фестиваль "EtnoKrarów/Rozstaje" (2019, Польща) та ін.
- ХХХ міжнародний музичний фестиваль "Київ Музик Фест" (2019, Київ, концерт "Шльоньського Тріо" (Польща), презентація монографії "Шимановські, Блюменфельди, Нейгаузи: музичні родини на перехресті культур")
- Фестиваль національних культур "Єдина родина в центрі України" (2019)