- Мала батьківщина великих музикантів
- Видатні музиканти – уродженці регіону
- Видатні музиканти, пов’язані з регіоном
- Видатні виконавці-композитори, які виступали в регіоні
- Знані музиканти – уродженці регіону
- Знані музиканти, пов’язані з регіоном
- Знані музиканти, які виступали в регіоні
Мала батьківщина великих музикантів
Мала батьківщина великих музикантів
Музична історія Єлисаветграда та регіону багата на славні імена видатних музикантів. На початку ХІХ століття у місті народився і вперше виступив на сцені видатний співак-бас Осип Петров. У 1-й половині ХІХ ст. тут працював композитор і диригент Павло Воротніков.
Бурхливий розквіт культурного життя міста й усього регіону припав на середину, 2-гу половину ХІХ і початок ХХ ст. У цей період з концертними програмами сюди приїздили майстри світової величини: Ференц Ліст, Модест Мусоргський, Микола Лисенко, Олександр Скрябін та багато інших.
Тривалий час мешкали у Єлисаветграді корифеї українського театру – родина Тобілевичів та Марко Кропивницький. Останній увійшов в історію не лише як театральний діяч, а й як диригент і композитор, автор відомої пісні "Соловейко". У 1875 р. за участю автора та майбутніх корифеїв в місті відбулась прем’єра "Вечорниць" Петра Ніщинського.
Велику увагу до Єлисаветграда привернули музичні родини Нейгаузів, Блюменфельдів та Шимановських. Густав Нейгауз разом зі своєю дружиною Ольгою з Блюменфельдів протягом більше ніж півстоліття (від середини 1870-х і до поч.1930 рр.) провадили приватну музичну школу, в місті народилися їхні видатні діти Генріх і Наталія.
Одним з найвідоміших учнів школи Нейгаузів був композитор Юлій Мейтус (1903–1997), який народився і провів юні роки у Єлисаветграді. В подальшому регіон уславили хорові диригенти Микола Тараканов і Семен Дорогий, скрипаль Віктор Гольдфельд, арфістка Ксенія Ерделі, співаки Павло Журавленко, Раїса Сергієнко, Євдокія Колесник, Лідія Забіляста та багато інших.
Видатні музиканти – уродженці регіону
Видатні музиканти – уродженці регіону
В Єлисаветграді-Зінов’євську-Кіровому-Кіровограді (нині Кропивницькому), на теренах сучасної Кіровоградської області та в прилеглих до неї місцевостях народилися сотні відомих музикантів. На нашу думку, до числа найбільш видатних слід віднести вісім імен, які справили значний вплив на розвиток українського і світового музичного мистецтва.
Блюменфельд (Блуменфельд) Фелікс Михайлович
Видатні музиканти, пов’язані з регіоном
Видатні музиканти, пов’язані з регіоном
До числа найбільш видатних музикантів, які були пов’язані з Єлисаветградом та/або регіоном, слід віднести, на нашу думку, вісім видатних імен. Нижче окреслено, в який спосіб вони були пов’язані з краєм.
Дешевов Володимир Михайлович (30.01(11. 02).1889, С.-Петербург – 27.10.1955, там само) – композитор, педагог. У 1920-і – на поч. 1930-х рр. одним з перших створив опери й балети на сучасну тематику. У 1918–1919 рр. жив у Єлисаветграді, виступав як лектор і музичний критик. Спілкувався і співпрацював з К.Шимановським, Генр. Нейгаузом, В.Гольдфельдом та ін. Очолював Музичний комітет Відділу народної освіти, пропонував створити консерваторію.
Ельман Міша (справж. – Михайло Саулович; 08(20).01.1891, м. Тальне, нині Черкаської обл. – 05.04.1967, Нью-Йорк) – скрипаль. На поч. 1900-х рр. деякий час навчався у Й. Гольденберга в Єлисаветграді, тоді ж виступив у концерті з Генр. Нейгаузом. Юного Ельмана в Єлисаветграді прослухав Л. Ауер, запросивши навчатися до свого класу в Петербурзької консерваторії. Після виступів у Берліні, Лондоні і Нью-Йорку критики почали говорити про М. Ельмана, як про одного з найталановитіших музикантів сучасності. У 1911 р. скрипаль переселився до США. 1926 р. заснував струн. квартет. У 1936–37 рр. дав 5 т. зв. історичних концертів у Карнеґі-Голл (Нью-Йорк).
Лисенко Микола Віталійович (10(22).03.1842, с.Гриньки, нині Глобинського р-ну Полтавської обл. – 24.10(06.11).1912, Київ) – композитор, піаніст, хоровий диригент, фольклорист, педагог, музично-громадський діяч, основоположник нової української національної музики. В дитинстві слухав гру духових оркестрів у Новогеоргіївську (нині – м.Світловодськ). У 1892 р. кілька місяців разом із сім’єю жив у брата Андрія в с.Орловій Балці (нині - с.Петрове Знам’янського р-ну). Тут нібито відбулася зустріч М.Лисенка з дев’ятирічним К.Шимановським. М.Лисенко виступав у Єлисаветграді, спілкувався з корифеями театру, записував народні пісні регіону.
Лятошинський Борис Миколайович (22.12.1894 (03.01.1895), Житомир – 15.04.1968, Київ) – композитор, диригент, музично-громадський діяч, педагог. Один з основоположників модерного напрямку в українській музиці ХХ ст. У 1908–1910 рр. навчався в 4–5 класах Златопільської гімназії (нині – м.Новомиргород), де його батько був директором. Тут почав серйозно займатись музикою, навчався грі на скрипці у гімназійного викладача Бенціона Хаїмовського, грав в учнівському оркестрі.
Ніщинський Петро Іванович (літ. псевдонім Петро Байда; 9(21).09.1832, с. Неменка, тепер Іллінецького р-ну Вінницької обл. – 4(16).03.1896, с.Ворошилівка, тепер Тиврівського р-ну тієї ж обл.) – композитор, поет, перекладач. Співпрацював з М.Кропивницьким, М.Тобілевием, І.Карпенко-Карим, М.К.Садовським, М.Садовською у єлисаветградському артистичному гуртку. У 1875 р. створив музичну картину "Вечорниці", як вставну сцену до вистави Назар Стодоля Т.Шевченка, вперше виконану в тому ж році в Єлисаветграді.
Полякін Мирон Борисович (31.01(12.02).1895, Черкаси – 21.05.1941, Москва) – скрипаль, педагог. У дитячі роки дружив з єлисаветгр. скрипалем В.Гольдфельдом, часто приїздив до Єлисаветграда, виступав у місті. В подальшому грав в ансамблі з Генр. Нейгаузом, котрий високо цінував його виконавський талант. Світову славу здобув у 1917–1926 рр., коли гастролював у Данії, Німеччині, Норвегії, Швеції, Фінляндії, США та Мексиці. Викладав у Ленінградській (тепер С.-Петербурзькій, 1928–1936) і Московській (1936–1941) консерваторіях.
Сарті Джузепе (італ. Giuseppe Sarti; хрещений 1 грудня 1729, Фаенца — пом. 28 липня 1802, Берлін) – композитор, диригент, педагог. Деякий час у 1788 р. жив у Єлисаветграді. Француз на російській службі Роджер Дама у своїх „Записках", змальовуючи резиденцію князя Г.Потьомкіна в Єлисаветграді, писав: „Кращі музиканти-італійці виконували чудовий концерт під керуванням знаменитого Сарті".
Чайковський Петро Ілліч (25.04(7.05).1840, Воткінськ, Російська імперія – 25.10(6.11).1893, Санкт-Петербург) – композитор, диригент, муз. критик, педагог. У 1864–1890 рр. майже щорічно приїздив в Україну. Найдовше проживав у своєї сестри в м.Кам’янка (нині – Черкаської обл., в 70 км від Єлисаветграда). У 1889 р. відвідав Єлисаветград. Під час перебування в Україні написав повністю або частково 30 творів.
Видатні виконавці-композитори, які виступали в регіоні
Видатні виконавці-композитори, які виступали в регіоні
У цьому розділі подаються імена семи найвидатніших виконавців-композиторів, твори яких належать до перлин музичного мистецтва. У дужках зазначені дати їхніх виступів у Єлисаветграді.
Мусоргський Модест Петрович (1879)
Рубінштейн Антон Григорович (1879)
Знані музиканти – уродженці регіону
Знані музиканти – уродженці регіону
Практично всі знані музиканти суміщали дві і більше музичних спеціальностей, будучи одночасно, наприклад, композиторами і виконавцями та/або диригентами, педагогами, музикознавцями та ін. У поданому нижче довіднику-каталозі імена віднесені до тієї музичної сфери, де їхня діяльність була найбільш значною і відомою.
Композитори, композитори-виконавці
Польовий Олег Григорович (28.08.1966, Кіровоград) – композитор, диригент, піаніст, педагог. Член НСКУ (1998). Закінчив відділ нар. інструментів Кіровогр. муз. уч-ща (1985, кл. баяна А.Чумаченка, композицією займався з К.Шутенком), Одеську консерваторію (1997, кл. В.Ніколаєва), там само магістратуру (2001, наук. кер. О.Сокол), аспірантуру при ній (2008, наук. кер. О.Маркова). Від 2002 р. – відповідальний секретар Одеської організації НСКУ, з 2007 р. – викладач кафедри теорії та прикладної культурології Одеської консерваторії.
Шусер Олександр Ілліч (1896, Єлисаветград – 1979) – композитор, піаніст, навчався у С.-Петербурзькій, до 1917 року і Московській консерваторіях.
Співаки, співаки-педагоги
Балановська Леоніда Миколаївна
Брун-Каміонська Клара Ісаківна
Дума Павло Михайлович (справж. – Крикун)
Журавленко Герасим Максимович
Журавленко Павло Максимович
Коваленко Марія Володимирівна (за чол. Екскузович)
Козерацький Василь Федосійович
Кропивницька Олександра Марківна
Медов Давид (англ. David Medoff)
Міансарова Тамара Григорівна (уроджена Ремньова)
Парієнко Анатолій Михайлович (1941, Кіровоград – 1977, Свердловськ, тепер Єкатеринбург, РФ) – оперний і кам. співак (баритон). Закінчив Одеську консерваторію (1969, кл. вокалу З.Добродєєвої-Тарасовоі). У1969–73 рр. – соліст Таджицького, у 1973–77 рр. – Свердловського театрів опери та балету.
Тобілевич Марія Карпівна (Садовська-Барілотті)
Червінська Антоніна Миколаївна
Виконавці-інструменталісти, інструменталісти-педагоги
Борщ-Бургіна Катерина
Глембоцька (дівоче – Пржишиховська, Пшишиховська) Галина
Розумовська Віра
Шимановський Фелікс
Диригенти хорів
Авдієвський Анатолій Тимофійович
Диригенти симфонічних, театральних, камерних, духових оркестрів та оркестрів народних інструментів
Кочко Наум Мойсейович (28.09.1945, Ферганська область, Узбекистан – 2007), скрипаль, педагог, диригент. У 1971 р. закінчив Львівську консерваторію. З 1973 р. викладав у Кіровоградському музичноу училищі. Був керівником камерного оркестру "Концертіно" Кіровоградської обласної філармонії.
Музикознавці, музичні критики та фольклористи
Волошин Олександр Федорович (псевд.: Журба, Александр Хведорович)
Конощенко (Грабенко) Андрій Михайлович
Поляновський Георгій Олександрович
Педагоги (ХІХ–поч.ХХ ст.)
Гольденберг Йосип
Гольденберг-Славінська Марія
Киреєва (дів. прізв. – Михайлова) Лідія
Нейгауз (дів. прізв. – Блюменфельд або Блуменфельд) Ольга
Знані музиканти, пов’язані з регіоном
Знані музиканти, пов'язані з регіоном
З-поміж десятків музикантів, які не народилися, але були коротший чи довший час пов’язані з регіоном: вчилися, викладали, працювали як виконавці або диригенти, виділяються імена тих, хто зробив найбільший внесок у розвиток музичної культури краю. Це, насамперед, Павло Воротніков, Ґустав Нейгауз, Сергій Пузенкін, Аркадій Тальновський, брати Адольф і Борис Гайсинські та інші. Чимало справжніх професіоналів виховав член Спілки композиторів України, патріарх музично-теоретичної освіти на Кіровоградщині Кім Шутенко.
Композитори, диригенти, музикознавці та фольклористи
Блюменфельд (Блуменфельд) Сиґизмунд Михайлович
Воротніков Павло Максимович
Пашковський Микола Панасович (бл. 1860 – 08.1923, Єлисаветград) – муз.-громад. діяч, муз. і театр. критик, лектор, піаніст-аматор. Від 1898 р. – ред. часопису "Чарівний ліхтар", у 1903–21 – муз. оглядач єлисаветгр. газет "Голос Півдня" ("Голосъ Юга"), "Вісті" ("Известия").
Тобілевич Софія Віталіївна
Виконавці, виконавці-педагоги
Бандурка (Рихлієвський) Малий Данило
Кравцова Наталія Іванівна (сценіч. – Біорро)
Канделакі Володимир Аркадійович
Маковецька-Трофимчук Людмила Георгіївна
Петляш (дів. прізв. – Барілотті) Олена Денисівна (29.06(11.07).1890, Харків – 4.10.1971, Київ] – оперна й кам. співачка (сопрано), актриса, педагог. Дочка М. Садовської-Барілотті, племінниця братів Тобілевич.
Педагоги (ХІХ–поч.ХХ ст.)
Блюменфельд (Блуменфельд) Станіслав Михайлович
Пузенкін Сергій Олексійович (5.(18).09.1881, Москва – 1981, Кіровоград) – хормейстер, педагог, муз. критик.
Тальновський Аркадій
Таубе Артур
Яндель Іван (Ян)
Знані музиканти, які виступали в регіоні
Знані музиканти, які виступали в регіоні
Починаючи від Ф.Ліста, в Єлисаветграді виступили сотні провідних музикантів-виконавців. У другій половині ХХ ст., окрім звичайної гастрольно-концертної практики, розпочалося "музичне паломництво" на батьківщину Генріха Нейгауза, Кароля Шимановського та Фелікса Блюменфельда видатних виконавців, яке триває дотепер.
Композитори-виконавці, композитори-диригенти
Вертинський Олександр Миколайович
Виконавці-співаки
Лисенко Ольга Олександрівна (дівоче – О’Коннор)
Петрова-Званцева Віра Миколаївна
Секар-Рожанський Антон Владиславович
Виконавці-інструменталісти